Verdens ældste hebraiske bibel kunne indbringe 50 millioner dollars på auktion

Billeder af Codex Sassoon, som Sotheby's vil bortauktionere i maj.

Høflighed: Sotheby's

En hebraisk bibel, der er mere end 1,000 år gammel, kunne sælges for op til 50 millioner dollars på auktion i foråret, hvilket ville gøre den til det mest værdifulde historiske dokument, der nogensinde er blevet auktioneret.

Sotheby's vil i maj bortauktionere den såkaldte Codex Sassoon, som dateres til det niende århundrede og bygger bro mellem opdagelsen af ​​Dødehavsrullerne og den moderne accepterede form for nutidens hebraiske bibel.

"Det er en vigtig prøvesten i menneskets historie," sagde Richard Austin, Sotheby's globale chef for bøger og manuskripter.

Salgsestimatet for Bibelen er mellem $30 millioner til $50 millioner. I 2021 betalte hedgefondsmilliardæren Ken Griffin 43.2 millioner dollars for en første udgave kopi af den amerikanske forfatning på en Sotheby's auktion. I 1994 betalte Bill Gates 30.8 millioner dollars for Codex Leicester, en samling videnskabelige skrifter, der indeholder tegninger af Leonardo da Vinci.

'Codex Sassoon'-bibelen vises på Sotheby's i New York den 15. februar 2023. – Ifølge Sotheby's er Codex Sassoon den tidligste og mest komplette hebraiske bibel, der nogensinde er blevet opdaget og vil blive udbudt på auktion med et skøn på 30-50 mio. amerikanske dollars, hvilket gør det til den mest værdifulde trykte tekst eller historiske dokument, der nogensinde er blevet tilbudt.

Ed Jones | AFP | Getty billeder

Navnet "Codex Sassoon" kommer fra Bibelens tidligere ejerskab, som en del af den berømte samling af David Solomon Sassoon, som samlede den mest betydningsfulde private samling af Judaica og Hebraica manuskripter i det 20. århundrede. Før Codex Sassoon eksisterede kun fragmenter af bibelske tekster i rulleform, siger eksperter.

Sotheby's sagde, at mens Bibelen havde en fremtrædende plads i Sassoons samling, blev den først for nylig videnskabeligt undersøgt og kulstofdateret af den nuværende ejer, som Sotheby's afviste at navngive.

Kulstofdateringen bekræftede dens datering til det 9. århundrede, hvilket gjorde den ældre end Aleppo Codex og Leningrad Codex, to andre velkendte tidlige hebraiske bibler.

Kilde: https://www.cnbc.com/2023/02/15/oldest-hebrew-bible-auction.html