Web3-fodboldspil MonkeyLeague til auktionering af retro AC Milan NFT'er

- Annonce -

Følg-os-på-Google-nyheder

Efter sit massive partnerskab med den legendariske italienske fodboldklub AC Milan, Monkey League forbereder sig på at auktionere sine første sponsorerede aktiver i spillet. Gå under hammeren den 6. oktober vil være 16 limited edition, retro AC Milan abe NFT'er, der hylder to afgørende øjeblikke i holdets historie.

Disse MonkeyPlayer NFT'er er ikke kun MonkeyLeagues sjældneste, men den heldige vinder af hver auktion vil modtage en signeret AC Milan-trøje og VIP-billetter til en kamp på klubbens San Siro stadion.

Byg et mesterhold med de sjældneste MonkeyPlayer NFT'er

Det Solana-baserede Web3-fodboldspil MonkeyLeague vil auktionere 16 specielle MonkeyPlayer NFT'er denne måned. Salget finder sted den 6. oktober på Magic Eden markedspladsen og følger sidste måneds meddelelse af et partnerskab med det ikoniske italienske fodboldhold AC Milan.

En nylig pressemeddelelse beskriver de NFT-aktiver, der er til salg, og hævder, at de er titlens sjældneste. Den indledende sponsorerede auktions lot vil hver især hylde to af Serie A-mesterens mest succesrige historiske sæsoner - 1993/94 og 1995/96.

I løbet af sæsonen 1993/94 vandt den berømte klub sin tredje serie A-titel i træk og løftede både Supercoppa Italiana og UEFA Champions League-trofæerne. For at cementere deres dygtighed på banen sluttede AC Milan også som andenpladsen i den europæiske Super Cup og den interkontinentale cup under samme kampagne.

I mellemtiden hjalp enestående præstationer fra de nye signelser Massimo Ambrosini, Francesco Coco og Tomas Locatelli klubben med at vinde endnu en Serie A-titel i sæsonen 1995/96. Det var en neglebidende kampagne, der kom ned til tråden mod deres historiske top-of-the-league-rivaler Juventus.

 NFT'erne til salg vil ikke kun være MonkeyLeagues sjældneste, men også blandt de mest nyttige. Hver retro MonkeyPlayer vil drage fordel af øgede spilfærdigheder, og deres indehaver vil modtage yderligere frynsegoder i spillet, som stadig mangler at blive afsløret.

Som et turbaseret spil for at tjene penge vil det være afgørende for håbefulde mestre at have MonkeyLeagues bedste NFT-aktiver. Ikke alene vil disse specielle retrofigurer gøre det nemmere at løfte spillets virtuelle sølvtøj, men de kan også handles på Solana-baserede NFT-markedspladser som f.eks. Magiske Eden.

Starter et stort partnerskab med stil

Siden den kommende auktion markerer det første samarbejde mellem AC Milan og MonkeyLeague, har de to partnere tilføjet yderligere frynsegoder for at gøre begivenheden endnu mere speciel. De, der vinder hver af de 16 individuelle auktioner, vil modtage en signeret AC Milan-trøje og VIP-billetter til at deltage i en kamp på San Siro stadion i Milano.

Som afsløret i den indledende partnerskabsmeddelelse vil der være flere lignende samarbejder fremover. Disse inkluderer stjerner fra AC Milans nuværende hold, der tester MonkeyLeague, ekstra chancer for spillere til at deltage i kampe personligt og yderligere mærkevare NFT-aktiver.

- Annonce -

Source: https://thecryptobasic.com/2022/10/04/web3-soccer-game-monkeyleague-to-auction-retro-ac-milan-nfts/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=web3-soccer-game-monkeyleague-to-auction-retro-ac-milan-nfts